Geen hielpijn zonder hielen

Mensen met aangeboren verkorte onderbenen, waarvoor blades worden gedragen zullen natuurlijk nooit last krijgen van hielpijn. De vraag is wel of ze daarvoor in de plaats niet sneller last van andersoortige blessures kunnen krijgen.

Geen hielpijn zonder hielen

Sportblessures tijdens de Paralympische Spelen

In Rio zag ik dat Marlou van Rhijn tijdens de Paralympische Spelen in Rio de Janeiro wat langzamer uit de startblokken kwam dan de rest van de sprintsters in haar serie op de 200 meter. Ze wilde aanzetten in de bocht om dan net als vele races hiervoor uiteindelijk als eerste over de streep te komen in het Olympisch Stadion. Toch haperde ze bij het versnellen en leek er wat mis.

Marlou van Rhijn
Bron foto: wikipedia.org

De protheses van de Blade Babe zaten los en een toptijd zat er voor Marlou niet in. Met kunst en vliegwerk haalde ze toch de finale met gerepareerde blades en won daarin uiteindelijk voortreffelijk goud. Mensen met aangeboren verkorte onderbenen, waarvoor blades worden gedragen zullen natuurlijk nooit last krijgen van hielpijn. De vraag is wel of ze daarvoor in de plaats niet sneller last van andersoortige blessures kunnen krijgen.

Biomechanica tijdens het hardlopen

Om dit te onderzoeken verscheen er een aantal maanden geleden een Amerikaanse studie in het tijdschrift PlosOne, die keek naar de biomechanica tijdens het hardlopen bij mensen zonder en mensen met één of twee prothesen. Hierbij waren de mensen met prothesen allen sprinters op Paralympisch niveau. Wat uit het onderzoek bleek was dat de zijwaartse stabiliteit bij hogere rensnelheden lastig te bewaren was voor alle deelnemers. Er waren echter helemaal geen verschillen tussen Paralympische sporters met één prothese en sprinters zonder prothese. Sprinters met twee prothesen hadden het meeste moeite met het bewaren van stabiliteit.

Elke schakel en gewricht in het lichaam is belangrijk

Natuurlijk zullen sporters met twee onderbeenprothesen geen hielklachten ontwikkelen. Wel hebben ze door veranderde biomechanica meer kans op overbelasting van structuren die stabiliteit waarborgen. In plaats van hielpijn zullen Paralympische sprinters eerder last krijgen de heupstabilisatoren en de onderrug. De moraal van dit verhaal? Elke schakel en gewricht in het lichaam is belangrijk. Wanneer een schakel geblesseerd of gewoon weg niet aanwezig is, moeten andere schakels meer krachten opvangen en soms ook anders functioneren. Paralympische topsport in Rio maakte weer eens duidelijk dat we als behandelaars niet moeten focussen op een gewricht met klachten, maar de hele keten van gewrichten altijd en nooit niet in ons denken moeten meenemen. Met andere woorden: ketenzorg maakt sportzorg ook buiten de topsport top.

Over dr. Maarten Moen

Over de auteur

Dit artikel is geschreven door dr. Maarten Moen. Hij is als Sportarts aangesloten bij het Hielpijncentrum en behandelt in zijn dagelijkse praktijk patiënten met uiteenlopende hielklachten, waarbij hij kijkt naar medische behandelopties zonder operatie en naar de belasting van voet en lichaam tijdens bewegen.

Veelgestelde vragen

Bekijk meer vragen

Word ik door één behandelaar gezien of door een team?

U start altijd bij onze hielpijnexpert, die uw klachten uitgebreid onderzoekt en het behandelpad bepaalt. Afhankelijk van uw situatie kan de expert andere professionals inschakelen, zoals een fysiotherapeut of specialist. U houdt echter één vast aanspreekpunt binnen het Hielpijncentrum voor overzicht en continuïteit.

Recente publicaties

Bekijk alle publicaties

  • 12 maart 2026

    Hielpijn en shockwave therapie: wat zien we in de praktijk?

  • 02 maart 2026

    Het cuboidsyndroom

  • 08 januari 2026

    Het vetkamersysteem als belangrijke oorzaak van hielpijn

  • 04 december 2025

    Wat is de beste behandeling voor hielpijn?

  • 06 november 2025

    Helpen steunzolen echt bij hielpijn?

  • 30 september 2025

    Op blote voeten: gezond of riskant?

  • 04 september 2025

    Beenmergoedeem (BMO) in de hiel

  • 10 juli 2025

    Reizen met hielpijn

arrow_circle_left arrow_circle_right

Consult aanvragen Consult aanvragenarrow_right