De meerwaarde van echografie bij zeldzame hielpijn

Na het functieonderzoek volgt het echografisch onderzoek. De echografist brengt alle segmenten van de hiel en enkel in beeld.

De meerwaarde van echografie bij zeldzame hielpijn

Praktijkvoorbeeld in het hielpijncentrum

Een 53 jarige vrouw bezoekt het hielpijncentrum met branderige pijn in de linker enkel. De klachten stralen tevens uit naar de hiel. Deze voelt vaak dof en tintelend aan. Met name in rust nemen de klachten toe. Rustig en geleidelijk bewegen lijkt de pijn iets te maskeren. Er is geen sprake van voorafgaand trauma of bijzonder medicijngebruik. Ook zijn er geen andere bijzonderheden in relatie tot haar medische voorgeschiedenis. Röntgenopname van de voet toonde dit jaar geen bijzondere afwijkingen. Therapiezolen en fysiotherapie hebben geen soelaas gebracht. De klachten bestaan inmiddels bijna een jaar en belemmeren mevrouw in haar algemeen dagelijks functioneren. Ook het uitvoeren van haar werk als secretaresse kost inmiddels veel moeite.

Het onderzoek

Het lichamelijk onderzoek toont een platvoet met links een naar binnen gekanteld hielbeen. Er zijn geen opvallende houdingsafwijkingen. De bewegingsuitslagen van de gewrichten in de voet, enkel, knie en heup zijn normaal. Er is geen excessieve pijn bij palpatie. Opvallend in het onderzoek is dat er sprake is van een positief tinel sign, waarbij er door te tikken op de achterste scheenbeenzenuw aan de binnenzijde van de enkel tintelingen opgeroepen worden. Ook de test van phalen (strektest) is positief en roept eenzelfde sensatie op.

Na het functieonderzoek volgt het echografisch onderzoek. De echografist brengt alle segmenten van de hiel en enkel in beeld. Zo wordt een hielspoor of probleem met de peesplaat uitgesloten. Ook worden bot, band en peesstructuren uitvoerig bestudeerd. Het functieonderzoek geeft een verdenking op een beknelde zenuw (tarsaal tunnel syndroom). Deze kan het gevolg zijn van een afwijkende voetstand, maar ook peesverdikkingen, cystes, afwijkende botstructuren, stuwing van bloedvaten of andere ruimte innemende massa’s die voor compressie op de zenuw zorgen, kunnen ten grondslag liggen aan het ontstaan van deze klachten. Hierdoor is er extra aandacht voor het echografisch onderzoek van de binnenzijde van de enkel. Hier blijkt dat de klachten het gevolg lijken door een afwijking van de zenuw zelf. Deze vertoont een inhomogeen, verdikt beeld en geeft hierdoor een verdenking op een schwannoom (goedaardige zenuwtumor).

De behandeling

Na overleg met de huisarts is mevrouw verwezen naar de specialist. Hier blijkt na uitvoering van MRI onderzoek tevens een verdenking op een schwannoom, waarna er besloten is tot operatief beleid. Tien weken na de operatie heeft mevrouw laten weten dat zij haar werkzaamheden inmiddels klachtenvrij heeft hervat.

Maak een afspraak

Heeft u hielpijn? Onze specialisten staan voor u klaar! Klik op de onderstaande knop en maak een afspraak bij het Hielpijncentrum. Wij nodigen u graag uit voor een intakegesprek in één van onze locaties.

Maak een afspraak

Over Peter van Dasselaar

Over de auteur

Dit artikel is geschreven door Peter van Dasselaar. Hij is als Hielpijnexpert aangesloten bij het Hielpijncentrum en houdt zich in zijn dagelijkse praktijk bezig met de diagnose en behandeling van uiteenlopende hielklachten.

Veelgestelde vragen

Bekijk meer vragen

Word ik door één behandelaar gezien of door een team?

U start altijd bij onze hielpijnexpert, die uw klachten uitgebreid onderzoekt en het behandelpad bepaalt. Afhankelijk van uw situatie kan de expert andere professionals inschakelen, zoals een fysiotherapeut of specialist. U houdt echter één vast aanspreekpunt binnen het Hielpijncentrum voor overzicht en continuïteit.

Recente publicaties

Bekijk alle publicaties

  • 12 maart 2026

    Hielpijn en shockwave therapie: wat zien we in de praktijk?

  • 02 maart 2026

    Het cuboidsyndroom

  • 08 januari 2026

    Het vetkamersysteem als belangrijke oorzaak van hielpijn

  • 04 december 2025

    Wat is de beste behandeling voor hielpijn?

  • 06 november 2025

    Helpen steunzolen echt bij hielpijn?

  • 30 september 2025

    Op blote voeten: gezond of riskant?

  • 04 september 2025

    Beenmergoedeem (BMO) in de hiel

  • 10 juli 2025

    Reizen met hielpijn

arrow_circle_left arrow_circle_right

Consult aanvragen Consult aanvragenarrow_right